





TechnoZone C180 Gaming ARGB Computer Case
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts on all Products
1,250 EGP
Out of stock
Out of stock
0
People watching this product now!
Payment Methods:
Description
| M/B Form Factor | ATX, Micro ATX |
| PSU Form Factor | 500W PSU |
| I/O Ports | USB3.0+USB1.1*2+HD Audio |
| Drive Bays | 5.25″ external * 0 +3.5″internal*2 +SSD Mounting*2 |
| Fans Included | Front: 3x 12cm 3-color LED fans, Rear: 1x 12cm 3-color LED fan |
| Liquid Radiators Support | Rear: 120mm*1; |
| Material of Chassis | A grade SPCC W/ black powder spray, T=0.4mm |
| Material of front panel | Metal Mesh |
| Side Panel | Left: Acrylic side panel Right: flat side panel made of SPCC with black power spray, T= 0.5mm thickness |
| Dimension of Chassis (not include feet) | L332*W185*H413mm |
| Diemension of Case | L367*W202*H426mm |
| N.W/G.W | 4.3KGS/5.2KGS |
| GPU Clearance | 280mm |
| CPU Clearance | 160mm |
| Packing size | L475*W236*H435mm |
Specification
Overview
| Brand |
Techno Zone |
|---|
Gaming RGB Computer Case
4 RGB Fans
Metal Mesh
Diemension of Case: L367*W202*H426mm
Ports: USB3.0+USB1.1*2+HD Audio
Material of Chassis: A grade SPCC W/ black powder spray, T=0.4mm
Material of front panel Metal: Metal Mesh
Side Panel: Left: Acrylic side panel
Right: flat side panel made of SPCC with black
power spray, T= 0.5mm thickness
Customer Reviews
Be the first to review “TechnoZone C180 Gaming ARGB Computer Case” Cancel reply
Related Products
FANTECH WGC5S BLAKE S DUAL MODE WIRELESS GAMING MOUSE
Rated 0 out of 5
1,500 EGP
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Keyboard AOC GK410 Black Squre Blue Switch USB
Rated 0 out of 5
900 EGP
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
FANTECH P51 Five in One Gaming Combo
Rated 0 out of 5
1,550 EGP – 1,650 EGPPrice range: 1,550 EGP through 1,650 EGP
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Component | Specs |
|---|---|
| Keyboard K511 | 104 Keys, 19-Key Anti-Ghosting, Rainbow LED, 8M Keystroke Lifespan |
| Mouse X9 Thor | 1200–4800 DPI, 60ips Speed, RGB Lights, 10M Clicks, Braided Cable |
| Headset HG17s | 50mm Drivers, 3.5mm + USB, 108dB Sensitivity, Omnidirectional Mic |
| Mouse Pad MP35 | 13.8x9.8in, Anti-slip Rubber Base, Sewed Edges |
| Headset Stand | Stable Triangular Base, 10.4in Height |
Mouse Optical FOX USB
Rated 0 out of 5
60 EGP
| Feature | Specification |
|---|---|
| Optical Sensor | High precision infrared sensor for more accurate positioning |
| Mechanical Button | Ten million times circulating mechanical button for fast response |
| Gaming Performance | Ensures smooth movement without frame drops, lag, or other issues during intense gaming |
| Backlight Effects | Colorful LED backlights for an enhanced gaming experience |
| Non-slip Scroll Wheel | Scroll up and down function with anti-slip design for fast and easy operation |
| Usage | Ideal for gaming, daily office use, or web browsing |




Reviews
There are no reviews yet.